Konspekt
lekcji historii w klasie VI
Temat: Wielkie zmiany cywilizacyjne XIX
w.- sprawdzamy nasze wiadomości.
Cel ogólny:
- utrwalenie i powtórzenie wiadomości dotyczących najważniejszych dat, wydarzeń, postaci XIX wieku.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- poprawnie posługuje się poznanymi pojęciami: germanizacja, rusyfikacja, urbanizacja, rewolucja techniczna, burżuazja, uwłaszczenie, proletariat,
- wypowiada się na dany temat i uzasadnia swoje zdanie,
- samodzielnie wykonuje zadania,
- aktywnie pracuje w grupie,
- wciela się w znane postaci XIX wieku,
- twórczo stosuje swoją wiedzę w praktyce.
Metody: pogadanka, techniki dramowe ( pomnik, wejście w rolę, wywiad), praca z mapą, metaplan, drzewko decyzyjne, inscenizacja improwizowana.
Formy: zespołowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt, mapa, atlasy, karty pracy, pisaki, encyklopedia, album.
|
Etapy zajęć |
Przebieg zajęć |
Zadania dla ucznia |
Przewidywane osiągnięcia |
|
Zajęcia wstępne |
|
♦ Zapisanie tematu w zeszycie. |
Uczeń:
|
|
Praca poznawcza, utrwalająca Ekspresja |
|
♦ Umieszczenie na osi czasu lat 1801- 1900. ♦ Wejście w rolę- przedstawienie się, krótka wypowiedź na temat odtwarzanej przez siebie postaci (I. Łukasiewicz, T. Edison, L. Pasteur, A. Graham Bell, A. Mickiewicz, J. Słowacki, H. Sienkiewicz, M. Konopnicka, E. Plater, A. Grottger i inni). ♦ Wykonywanie ćwiczeń. Gr. I Z okazji ślubu spotyka się rodzina mieszkająca w różnych zaborach. Przedstawcie scenkę pt. „Zjazd rodzinny”. Podczas uroczystej kolacji członkowie rodziny rozmawiają o warunkach pracy, prześladowaniach, sytuacji w rolnictwie, przemyśle, a także rozwoju nauki i kultury. Członkowie uczestniczący w spotkaniu: rolnik z Poznania, tkaczka z Łodzi, malarz z Krakowa, uczeń z Poznania. Gr. II Przeprowadźcie wywiad z uczniem na temat strajku we Wrześni, który miał miejsce w 1901r. Zapytajcie go m.in. o przebieg tego wydarzenia oraz jego przeżycia tamtego dnia. Gr. III Zbudujcie pomnik powstania listopadowego. Na pomniku powinny być m. in. takie postacie, jak: J. Sowiński, E. Plater, J. Bem, ranny żołnierz, sanitariusz. Pomnik należy budować metodą-przez dodawanie. „Postaci w roli” zastygają w bezruchu. Gr. IV Uzupełnijcie drzewko decyzyjne. Cele i wartości: odzyskanie przez Polskę niepodległości, wolność. Sytuacja wymagająca podjęcia decyzji: Polska jest pod zaborami. Polacy znów pragną żyć w niepodległej Polsce. Co powinni zrobić? Gr. V Porozmawiajcie na następujący temat: „Dlaczego w XIX w. w wielu krajach europejskich doszło do wystąpień przeciwko władzy?” Swoje wnioski zapiszcie na kartce. Aby zapis był czytelny, zastosujcie różne kolory. Problem: … Jak było? … Jak być powinno? … Dlaczego nie było tak, jak być powinno? Wnioski: … ♦ Prezentacja swojej pracy.
♦ Uczniowie odpowiadają na pytania. Bank pytań:
|
Uczeń:
|
|
Zajęcia końcowe |
|
♦ Najważniejsze osiągnięcia cywilizacyjne XIX w. ♦ Wypowiedzi, kto w XIX w. na pewno był
urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. ♦ Wyrażanie opinii o lekcji. Dokończenie zdania: Dzisiejsza lekcja była… |
Uczeń:
|
opracowała Zofia Zbylut
nauczycielka Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Samokleskach